سپید مشق

دل آدمی بزرگتر از این زندگیست ، و این راز تنهایی اوست

سپید مشق

دل آدمی بزرگتر از این زندگیست ، و این راز تنهایی اوست

سپید مشق

چون قناری به قفس؟ یا چو پرستو به سفر؟
هیچ یک ! من چو کبوتر؛ نه رهایم ، نه اسیر !
◆•◆•◆•◆
گویند رفیقانم کز عشق بپرهیزم
از عشق بپرهیزم ، پس با چه درآمیزم؟
◆•◆•◆•◆
گره خورده نگاهم
به در خانه که شاید
تو بیایی ز در و
گره گشایی ز دلم...

بایگانی

بازارشکنی

جمعه, ۵ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۰۲ ب.ظ

این مطلب رو دیروز خوندم ... قبلا بهش فکر کرده بودم و یه جایی هم تو همین وبلاگ چند خطی درباره اش نوشته بودم ولی این مطلب خیلی قشنگ موضوع رو شکافته و آدم رو وادار به فکر کردن می کنه ...

***

دامپینگ چیست؟!

خیانت بزرگی بنام دامپینگ ...

یک فروشگاه زنجیره ای را تجسم کنید. بسیار بزرگ. بسیار شیک. وارد محله ای می شود. محله ای با مردمانی از طبقه متوسط. نبش اصلی ترین چهار راه محله، زمینی به وسعت 10 هزار مترمربع را می خرد. آن را در هفت طبقه می سازد. با پله برقی، آینه ها و لامپ های زیبا.

خوشحالید نه؟  

فروشگاه شروع به کار می کند. تعداد زیادی از اهالی محل را هم استخدام می کند. ولی فقط چند ساعت در هفته. مثلا روزی یکی دو ساعت. چه خاصیتی دارد؟ روشن است که وقتی خانم خانه دو ساعت در فروشگاهی که با آن همه زلم زیمبو و رعایت قواعد مارکتینگ چیده شده کار می کند، خرید روزانه اش را هم از همانجا انجام خواهد داد. بخصوص که قیمت ها هم پائین تر از عباس آقای میوه فروش و حسین آقای پارچه فروش است. حتی پائین تر از قیمت تمام شده! به این می گویند دامپینگ! جالب اینکه خانم عباس آقا هم میوه اش را تازه از همان فروشگاه می خرد. چرا؟ چون عباس آقا سالها هرچه میوه بد داشته که کسی نخریده بوده به منزل آورده. الان خانم عباس آقا خودش دارد کار می کند. با حقوق خودش حسرت سالیان را از دلش در می آورد. 

چند ماهی گذشته. کار و بار عباس آقا و حسین آقا خراب است. درآمدشان اجاره مغازه شان را هم در نمی آورد. شاگرد مغازه اخراج می شود و می رود در فروشگاه زنجیره ای استخدام می شود. هفته ای 10 ساعت. ولی حقوق ساعتی اش بالاست. این حقوق ساعتی آنچنان توقع او را بالا برده که جای دیگری نمی تواند کار پیدا کند. 

دو سال گذشته. عباس آقا در شرف ورشکستگی است. آخرین مقاومت ها را کنار می گذارد و مغازه را تعطیل می کند. او نیز به فروشگاه زنجیره ای می رود و زیر دست شاگرد سابقش که حالا یکی از انباردارهای فروشگاه است استخدام می شود. همسرش اما اخراج شده است. چون انتظار داشته بعد از دو سال حقوقش یا دست کم ساعت کارش اضافه شود. 

چهار سال گذشته است. صاحب مغازه عباس آقا دو سال است اجاره ای نگرفته است. از وقتی عباس آقا مغازه اش را خالی کرده یکی دو مستاجر عوض کرده که هیچکدام بیش از یکی دو ماه دوام نیاورده اند. کاسبی نیست. مغازه ها را به قیمت ارزانی می فروشد به یک بساز و بفروش. 

سال پنجم دیگر محله مردمانی از طبقه متوسط ندارد. حسین آقا و شاگردش هر دو کارگر ساختمانی هستند. قیمت های فروشگاه زنجیره ای بالاست. سود هشتصد درصدی روی قیمت تمام شده کالا عادی است. فروشگاه حقوق ساعتی را کم کرده. تعداد بیشتری را با ساعت های کمتر استخدام کرده است. 

سال هفتم. فروشگاه محله را به خاک سیاه نشانده. کسی دیگر در آن محله پس اندازی ندارد. فروشگاه کالاهایش را به سایر شعبه ها انتقال می دهد. این شعبه تعطیل است. مردم فقیر منطقه قدرت خرید از چنین فروشگاه باکلاسی را ندارند! 

این اتفاقی است که هر روز در آمریکا می افتد. صاحب فروشگاه همان یک درصد است و ساکنین محله همان 99 درصد. فقرا فقیرتر و پولدارها پولدارتر می شوند. شهردارهای مناطق و شهرهای کوچک هر روز با التماس از مردم می خواهند که به جای خرید از فروشگاه های عظیم، از بیزینس های محلی (عباس آقا و حسین آقا) خرید کنند. ولی اغلب مردم با همین طرز فکر شما خریدشان را از غول های بزرگ انجام می دهند. شیک. ارزان!   

از خودتان بپرسید چرا اروپا غول های آمریکایی مثل والمارت را محدود کرده؟ جالب اینکه به دلیل همین محدودیت متهم به کمونیست بودن و مخالفت با تجارت آزاد هم می شود. 

نه دوست عزیز. هرکه ارزان می فروشد برای رضای خدا ارزان نمی فروشد! 

اگر چین سیب و پرتقالش را با ضرر وارد کشورتان می کند و ارزانتر از باغدار شما میفروشد برای این است که می خواهد باغدار باغش را نابود کند و ویلا بسازد. اگر چین پیراهن مردانه را در تهران می فروشد 5000 تومن و شما برای دوختن همان پیراهن باید 10 هزار تومن مزد بدهی، فقط به دلیل ارزانی نیروی کار چینی نیست! بلکه دارد دامپینگ می کند! قضیه خیلی ساده است .  

این قضیه متاسفانه دلیل اصلی تعطیلی کارخانجات اخیر است.

...

برگرفته از پژوهش استاد جامعه شناسی دکتر جمالو

***

دامپینگ | قوانین دامپینگ | مزایا و معایب دامپینگ | دامپینگ؛ مزایا و معایب

تو خیلی از مناطق تهران دیگه مغازه های خُرده فروشی وجود نداره . با افتتاح انواع فروشگاه های کوروش و جانبو و هفت و امثالهم به عینه شاهد ورشکستگی و تعطیلی خیلی از مغازه های کوچک و بزرگ هستیم ... با وجود همه ی اینها باز از هایپراستارها و سیتی سنترها و ... خرید می کنیم ... باز خارجی می خریم ... خارجی می پوشیم ... خارجی می خوریم ... و در نهایت از دور خارج می شیم . ... متأسفانه حتی متدینین و به ظاهر مذهبی ها هم که باید بیشتر دغدغه داشته باشند ، وقتی پای منافع مالی و آنی خودشون وسط باشه تو زرد از آب درمیان ! ...

رو بچه ها باید کار کنیم ... به ما بزرگترها خیلی امیدی نیست انگار !

***

چاره اش چیه؟!!!

۹۶/۰۸/۰۵
سپیدار

دامپینگ

نظرات (۳)

سلام عزیزم

متاسفم واقعا و چاره ای جز تاسف ندارم وقتی که همه عمد دارند به اینکار و آنها که باید ژن خوب هستند گویا!!!!!

گوش اگر گوش اینها 
و ناله اگه ناله ما مردم بی خرد
آنچه البته به جایی نرسد فریاد است


جای بسی تاسف انگار عمد داریم همه تیشه به ریشه هامون بزنیم
پاسخ:
از ماست که بر ماست ...
نه دیگه واقعا باید بُن کَن بشیم بریم یه ده و دشت و دمنی به دور از هیاهو با محصولات دام و طیور و زمین و برکه و مزرعه خودمون زندگی کنیم! 
اونجا هم بریم مردمانی از پارس ما رو پیدا میکنن!! کله میکنن تو کار و زندگی آدم!!:)
پاسخ:
آخ گفتی... یعنی آرزومه بُن کَن بشم برم تو ده و دشت و دمن و با زمین و برکه و دام و طیور و مزرعه زندگی کنم !(البته نمیخوام مجبور به ترک شهر و دیار بشم آ . دوست دارم با نم دل و با خیال راحت و از خدا خواسته برم ... فرق این دو حالت که مشخصه ! )
...
اشکال نداره ما مردمان پارس کلا کارمون کله کردن تو زندگی مردمه!   این یه عیب رو به خوبی های اون زندگی می بخشیم   :))


می‌دونید چیه! مشکل مملکت ما اینه که همیشه چند تا بهانه اساسی برای بی توجهی مردم نسبت به سرنوشت این کشور از محیط زیست گرفته تا هنجارهای اجتماعی و ... وجود داره. بهانه مثل بی‌عدالتی، تبعیض، فساد، آقازادگی، هرج و مرج، پارتی و ... به این معنی که با همچین وضعیتی شما نمی‌تونی مردم رو به کانال های صحیح و منطقی هدایت/ترغیب کنی. اونها ناراضی هستند. مردم ما بسیار ناراضی و ناامید هستند. تنها به دنبال خلاصی از وضعیتشون‌اند. توی این وضعیت کسی نمی‌تونه درست فکر کنه. صحیح و عقلانی رفتار کنه. چون تقریبا هیچ چیز سر جایش نیست. من اطرافیان، دوستان و آشنایانم که برای زندگی خارج رفته‌اند می‌گویند اینجا هیچ شباهتی به اونجا نداره. وقتی میان ایران لحظه ‌شماری می‌کنند برای پرواز برگشتتون به خارج. از همان لحظه ورود به فرودگاه ایران می‌بینه همه چیز اشکال داره. همه چیز! یه کانال تلگرامی با عنوان "2025: خارج بدون فیلتر" مثلا داره تلاش می‌کنه بگه خارج همچین بهشت هم نیست ولی باور کنید شوخی هست. هیچ فایده‌ای نداره.

تنها راه، اصلاح قانون و شفاف سازی هست که متاسفانه قانونگذار و مجری از ترس کم شدن رای و نارضایتی مردم حاضر نیست سفت و سخت پیگیر ماجرا بشه. بگذریم که کلی بی‌سواد و کم‌سواد سکاندار امور مملکت شده‌اند. گذشته از اون دست بسیاری از مسئولین، اقوام، آقازاده‌ها و خلاصه حلقه دوستان در همین بی قانونی و پلشتی و در کل خرابی و فساد است. بحث قدرت هست. دعواهای کثیف سیاسی رو در همین ماجرای زلزله ببینید و حدیث مفصل بخوانید! آقای رائفی پور یه سخنرانی در مورد سیستم قضایی ما کردند که چگونه درگیر فساد و عقب ماندگی و بی‌سوادی درونی است. بعد ما چشم امید به چه داشته باشیم. عملا هیچ.
در مورد همین بانوان ببینید. خنده داره! دو سه تا بانو هستند که فصلی جاشونو عوض می‌کنند! یه مدت محیط زیست، یه مدت امور بانوان، یه مدت ...

خلاصه این که من دستم بسته شده. دیگر کسی گوشش بدهکار حرف‌های خوب نیست. هر چه بگویی پاسخ می دهد اون بالا را ول کردی چسبیدی به ما مردم بیچاره! راست می‌گه! بیچاره هست واقعا!

تا وقتی اون بالا درست نشود چیزی تغییر نمی‌کند که هیچ بدتر هم می‌شود.
پ.ن اگر احساس می‌کنید این کامنت برای شما دردسر ایجاد می‌کند آن را منتشر نسازید.
پاسخ:
سلام
دقیقا درسته ...
مردم از این همه دزدی و اختلاس و بی عدالتی و بی کفایتی وووو خسته شدن ...  راه حلش هم به نظر خیلی سخت نمیاد ولی ولی ولی ...
چند وقت پیش استاد رحیم پور ازغدی تو تلویزیون می گفت چند تا از این دزدهای دونه درشت و ... رو بیارین تو نمازجمعه شلاق بزنید ببینید مردم امیدوار میشن یا نه !!!!
از هر طرف که نگاه می کنم باز کردن گره ی این مشکلات اول به دست قوه ی قضاییه است بعد خودمون ... که از ماست که بر ماست ... 
به قول پیامبر عزیز: 
عُمّالُکُم أَعمالُکُم، کَما تَکُونُونَ یُولِّى علَیکُم‏.کارگزاران شما(نتیجه) اعمال شما هستند، همان گونه که هستید، برشما حکومت می شود
...
اون کانال هم بچه هایی هستن که دغدغه دارن و به نظر نمیاد مثل خیلی از کانالها و شبکه های مجازی اینقدر پست باشن که مطلب کذب و دروغ رو آگاهانه بگذارن ولی نابسامانی اوضاع داخل و مسئولان داخلی اینقدر زیاده که زحمات اونها هم به شوخی شبیه میشه و بی اثر! ... 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی